Blog

چهار روش خوب و مناسب برای پارافریز کردن

by آموزش آیلتس in مارس 4, 2019

چهار روش خوب و مناسب برای پارافریز کردن

امروز در Star English به شما عزیزان چهار روش کاربردی پارافریز کردن، که یکی از مهم ترین سبک های یادگیری writing در آیلتس میباشد را به طور کامل و دقیق توضیح خواهیم داد، بنابراین در ادامه مطلب تیم ما را همراهی کنید.

در آیلتس چهار روش خوب برای پارافریز کردن وجود دارد. ایده آل آن است که از هر چهار روش استفاده کنید اما گاهی فقط دو روش امکان پذیر خواهد بود. در ادامه مطلب به بررسی این چهار روش خواهیم پرداخت:

چهار روش خوب و مناسب برای پارافریز کردن

چهار روش خوب و مناسب برای پارافریز کردن

روش اول

استفاده از مترادف ها

مترادف ها در واقع کلمات متفاوتی هستند که معنای یکسانی دارند، به عنوان مثال می توان گفت human مترادف people و attractive مترادف beautiful است. در این روش لغات را به سادگی با کلمات مترادف آن ها جایگزین می کنیم تا به یک جمله جدید برسیم. البته ناگفته نماند که انجام دادن این روش پارافریز نیازمند دایره لغات بسیار قوی و گسترده نیز می باشد.

به عنوان مثال:

my car needs petrol

my vehicle requires fuel

همان طوری که مشاهده می کنید، در این جمله از سه کلمه مترادف استفاده شده است تا به یک جمله جدید برسیم. این، متداول ترین روشی است که زبان آموزان استفاد میکنند اما در استفاده از این روش باید بسیار محطاط باشید. بزرگترین مشکلی که دانشجویان در استفاده از این روش دارند، استفاده از کلماتی است که معنای مشابه دارند اما معنای آن ها یکسان نیست. کلمات مشابه برای پارافریز کردن خوب نیستند و در استفاده از آن ها، نمره از دست خواهید داد. بیایید یک نگاه به یک مثال ضعیف از پارافریز کردن به این روش بیاندازیم:

violent crime is on the rise among teenagers

violent offenses are rising among young people

در اینجا، به جای teenager از young people استفاده شده است. این کلمات معنای مشابهی دارند، اما با هم متفاوت هستند. منظور از young people ، میتواند افرادی باشد که سنی بین 18 تا 30 سال دارند و teenager را شامل نمیشود. برای پارافریز، میتوانستیم از کلمه adolescents استفاده کنیم که افراد بین 13 تا 19 ال را در بر می گیرد.

violent offenses are rising among adolescent

بنابراین برای پارافریز کردن جملات در آیلتس، تنها از لغات و کلماتی استفاده کنید که 100 درصد مطمئن هستند که مترادف کلمه مورد نظر است و اگر مطمئن نیستید، از آن استفاده نکنید چون حتما نمره از دست خواهید داد. بیایید به یک مثال خوب و درست دیگر نگاه بیندازیم:

global warming is mostly caused by emissions from internal combustion engines

climate change is mainly caused by the release of fumes from motor vehicles

 

 

چهار روش خوب و مناسب برای پارافریز کردن

چهار روش خوب و مناسب برای پارافریز کردن

روش دوم

تغییر ترتیب کلمات

اکنون روش دوم پارافریز کردن که مبحث بسیار مهمی در writing و speaking است را ارائه و توضیح میدهیم.

تغییر ترتیب کلمات نیز به شما این اجازه را میدهد که یک جمله را به خوبی پارافریز کنید، اما در استفاده از این روش نیز باید دقت بسیار زیادی به خرج دهید. اگر تغییر این ترتیب بر گرامر جمله شما تاثیر بگذارد و آن را اشتباه کند، این پارافریز کردن نیز درست نخواد بود و سبب سلب نمره از آیلتس خواهد شد. در این روش، ممکن است لازم باشد، یک کلمه اضافه شود و یا کم شود، و حتی شکل کلمه نیز ممکن است تغییر پیدا کند.

در این روش نیز مانند روش اول قانون صد درصد باید رعایت شود؛ اگر مطمئن نیستید که جمله پارافریز شده از نظر گرامری درست است یا نه، جمله را کلا تغییر ندهید. به یاد داشته باشید نوشتن جملات کاملا درست در اولویت قرار دارد. خوشبختانه، دو روش سر راست برای تغییر کلمات وجود دارد که اکنون به این دو روش میپردازیم.

1. میتوانید به سادگی جای کلاز ها ( clauses ) را تغییر دهید؛ البته اگر جمله مورد نظرتان چندین کلاز ( clause ) داشته باشد. به عنوان مثال:

question: as languages such as Spanish, Chinese, and English become more wildly used, there is a fear that many minority languages may die out

paraphrased by changing word order: there is a fear that many minority languages may die out, as languages such as English, Chinese, and Spanish become more wildly used

2. همجنین شما عزیزانی که قصد گرفتن نمرات بالا در آزمون سخت آیلتس را دارید، میتوانید اگر یک صفت و یا اسم در جمله وجود دارد، نیز پارافریز را انجام دهید. برای انجام این کار، کافی است صفت را به یک کلاز ربطی  ( relative clause ) تبدیل کنید و سپس جمله مورد نظر خود را پارافریز کنید. به عنوان مثال:

question: learning to manage money is one of the key aspects to adult life

paraphrased using a relative clause: learning to manage money is one of the aspects to adult life that is key

 

 

چهار روش خوب و مناسب برای پارافریز کردن

چهار روش خوب و مناسب برای پارافریز کردن

روش سوم

تغییر شکل کلمه

بعد از یادگیری روش اول و دوم الان باید تمرکز کنیم روی روش سوم پارافریز، اگر دو روش بالا را به طور کامل یاد نگرفته اید، لطفا ابتدا به مطالعه دوباره آن دو روش بپردازید و سپس روش سوم را که تغییر شکل کلمه است مطالعه کنید.

یک کلمه میتواد به شکل های مختلفی ظاهر شود؛ اسم، فعل، صفت و یا قید. تغییر شکل یک کلمه به شما اجازه میدهد، پارافریز های بهتری داشته باشید.

باز تاکید میکنیم که در این روش نیز اگر صد درصد مطمئن نیستید، این کار را انجام ندهید. همچنین با تغییر کلمه، گاهی لازم است کلمات کنار آن ها را نیز تغییر دهید. به مثال زیر توجه کنید:

question: longer life span and improvements in the health of older people suggest that people over the age of sixty five can continue to live a full and active life

paraphrased by changing word form: longer life spans and improvements in health f older people are suggesting that people over the age of sixty five can continue living full and active lives

 

 

چهار روش خوب و مناسب برای پارافریز کردن

چهار روش خوب و مناسب برای پارافریز کردن

روش چهار

تغییر از معلوم به مجهول

اکنون روش آخر و چهارم پارافریز کردن را که پیش از این شروع کردیم، ارائه می دهیم.

وجه مجهول معمولا در نوشته های رسمی و آکادمیک استفاده می شود بنابراین در آیلتس نیز جایگاه خوبی دارد. تنها افعالی که دارای صفت هستند را می توان به مجهول تبدیل کرد:

example active sentence: the property developers invested 20 million dollars in the development of the shopping center

example passive sentence: 20 million dollars was invested in the development of shopping centers

example active sentence: people say that global warming is caused by the burning of fossil fuels

example passive sentence: global warming is said to be caused by the burning of fossil fuels

این روش ها را هر چند بار که می خواهید به صورت مستقل یا با هم می توانید استفاده کنید. اما حتما از یک روش وقتی استفاده کنید که صد درصد از آن مطمئن هستید.

تیم Star English با افتخار میتواند یکی از مهم ترین روش های که برای آیلتس و همچنین برای یادگیری زبان انگلیسی است را به شما آموزش دهد شما میتوانید با پشتیبان سایت تماس بگیرید و روش های خصوصی را در بر بگیرید.

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *